12.03.2018 14:38 Wiek: 101 days
Kategoria: Informacje bieżące, Kultura, Edukacja

Festiwal Nauki dla uczniów klas trzecich


W Szkole Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w dniach od 5 do 9 marca w Działdowie odbył się Festiwal Nauki dla uczniów klas trzecich. Druga edycja tej inicjatywy ma pomóc uczniom przechodzącym z klasy III do IV zapoznać się z nowymi przedmiotami, metodami nauczania, formami zajęć oraz nauczycielami.

 

Uczniowie z siedmiu klas trzecich uczestniczyli w zajęciach, które wybrano z bogatej oferty edukacyjnej szkoły. Odbywały się lekcje przyrody pt. "Cztery żywioły", podczas których dzieci przeprowadzały proste doświadczenia i poznawały skarby Ziemi. Na matematyce z kolei przedstawiano ciekawe gry, zabawy, krzyżówki oraz zagadki logiczne z przekładaniem zapałek. Podczas zajęć językowych przekazano uczniom szereg ciekawostek na temat państw, których języki narodowe są wykładane w Zespole Szkół nr 2. Trzecioklasiści nauczyli się zwrotów na powitanie i pożegnanie w języku hiszpańskim, włoskim i niemieckim. Zajęcia z informatyki przebiegały pod hasłem "Czarujemy świat z Baltiem" i polegały na zdobyciu elementarnych umiejętności przygotowujących do nauki programowania. Niemniej interesujące okazały się lekcje z historii pod tytułem "Nasza Niepodległa", które dotyczyły dziejów i symboli narodowych naszego kraju.

 

II etap kształcenia to nie tylko przedmioty obowiązkowe. W związku z tym trzecioklasistów zapoznano również z możliwościami rozwoju zainteresowań artystycznych, które są realizowane na zajęciach pozalekcyjnych. Na początku zajęć sportowo-tanecznych dziewczęta z zespołu Saltamontes zaprezentowały układ taneczny ze wstążkami. Następnie wykonano układ choreograficzny do piosenki "Czekolada". Na koniec odbyła się nauka podstawowych kroków salsy i cza-czy. Uczniowie klas III aktywnie uczestniczyli też w treningu szkolnej reprezentacji koszykówki. Z kolei na zajęciach pod nazwą "Potęga teatru" uczestnicy festiwalu nauki obejrzeli przedstawienie pt. "Zaczarowany świat bajek". Podczas warsztatów teatralnych uczniowie układali puzzle z postaciami bajkowymi, rozwiązywali zagadki i dopasowywali tytuły znanych baśni do usłyszanych fragmentów. Nie obyło się też bez zadań praktycznych-były ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia z zakresu dykcji i ruchu scenicznego.

 

Dyrekcja szkoły i organizatorzy II Festiwalu Nauki w SP 4 mają nadzieję, że taka forma prezentacji oferty edukacyjnej bezstresowo wprowadzi trzecioklasistów na następny szczebel edukacji.

 

Autor : Ewa Elbruda,

Zdjęcia: Krzysztof Duda