09.06.2018 15:35 Wiek: 12 days
Kategoria: Informacje bieżące, Kultura

Szczątki zamordowanych w obozach koncentracyjnych w Działdowie pochowane!


W sobotę - 9 czerwca na działdowskim cmentarzu komunalnym, uroczyście pochowano niezidentyfikowane szczątki ludzkie - ofiary zamordowane w obozach NKWD i "Soldau" (1939-1945). Ich kości odnaleziono podczas prac ziemnych w latach 80. XX wieku i podczas badań archeologicznych przeprowadzonych przez działdowskie muzeum w czerwcu 2017 r. na terenie po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL SOLDAU i byłym Nakazowo - Rozdzielczym Obozie NKWD w Działdowie.

 

Pochówek poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej i błogosławionych abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego w Działdowie. Msza poświęcona była modlitwie o ustanie prześladowań chrześcijan oraz o Miłosierdzie Boże dla ofiar przemocy w dawnym obozie niemieckim i dawnym obozie NKWD w Działdowie. Mszę odprawił Ks. Kan. Marian Ofiara oraz Ks. Kan. Alfons Bernard Barzowski.

 

Skrzynia ze szczątkami została złożona w zbiorowej mogile ofiar hitleryzmu, na cmentarzu komunalnym w Działdowie. W uroczystości udział wzięli m.in. Burmistrz Działdowa, Dyrektor i pracownicy działdowskiego muzeum.